İmar Barışı Danışmanlık Hizmetleri

DEĞERLİ YAPI SAHİPLERİ;

İMAR BARIŞI BAŞVURULARI BAŞLADI 31.10.2018 TARİHİNE KADAR BAŞVURUNUZU YAPIN

İmara ya da ruhsata aykırı yapılara imar barışı ile birlikte yapı kayıt belgesi verilecektir. Ruhsata aykırı bu yapıların imar sorununu çözmeyi amaçlayan imar barışı başvuru işlemleri başlamıştır.

Vatandaşların Devlet ile ihtilaflı durumunu ortadan kaldırarak , imara aykırı ruhsatsız yapıları kayıt altına aldırarak güvence sağlayacak bu düzenleme çerçevesinde başvuruların 31 Ekim 2018 e kadar yapılması ve yapı kayıt bedelinin 31 Aralık 2018 e kadar ödenmesi gerekmektedir.

31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için geçerli olan imar barışına yönelik başvurular e -Devlet üzerinden yapı kayıt sistemindeki yapı kayıt formu doldurularak yapılabilecek.

İmar Barışı için müracat nasıl yapılacak?

Vatandaşların kendi isteği ile müracaatı ve kendi beyanı esas alınacaktır. Müracaat e-devlet sistemi üzerinden veya Bakanlığın yetkilendireceği kuruluşlara başvurarak yapılacaktır. Başvuru takibi e-devlet üzerinden yapılabilecektir.

İMAR BARIŞI – İMAR AFFI

İMAR BARIŞI NEDİR?

Ruhsatsız yapılar, ruhsat almaya müsait olmayan imara aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacı ile, 31/12/2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 31/10/2018 tarihine kadar başvurulması ile birlikte kayıt bedelinin 31/12/2018 tarihine kadar ödenmesi halinde Yapı Kayıt Belgesi verilmektedir.

İMAR BARIŞI NIN FAYDALARI;

Ruhsatsız, imara aykırı yapılmış yapılarda tapu ve iskan sorunları oluşmaktadır. İskansız ve kat mülkiyeti alınmamış yapılarda en büyük sorun krediye uygun olmaması nedeniyle değerinin altında satılmasıdır. Kat mülkiyetine geçilmesiyle birlikte bu sorun ortadan kalkacağı için mülkünüz değer kazanacak ve alım satım işlemleriniz kolaylaşacaktır. Mülk sahibi Elektrik, Su ve Doğalgaz sayaçlarını üzerine alabilecek yada kullanan kişinin üzerine kaydettirebilecektir.

İMAR BARIŞINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR

31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapılar İmar Barışı kapsamındadır.

Sadece Boğaziçi Sahil Şeridi ve öngörünüm bölgesi ile İstanbul Tarihi Yarımadanın Sultanahmet, Süleymaniye çevresi ve Gelibolu Tarihi Alan’da belirlenen yerler bu kapsamın dışındadır. Ayrıca başkasına ait taşınmazlar üzerinde yapılan yapılar ile hazineye ait olup sosyal donatı için tahsisli arazi üzerindeki yapılara yapı kayıt belgesi düzenlenemez.

İRTİBAT ADRESİ: SARAY MAH.KÜÇÜK SU CAD.ANTASYA RESİDANCE B BLOK 64/A NO:352

ÜMRANİYE-İSTANBUL

TEL: 0216-5145521

GSM: 0532-4463524 (İNŞ.MÜH-BAYRAM ÜNVER) E-MAİL: [email protected]

GSM: 0533-6664817 (İNŞ.MÜH.ALİ KOÇ ) E-MAİL: [email protected]